Sections

Weather Forecast

Close

Don't miss your chance to bid on the 2018 NIE Silent Auction!

Murray County election results

With 29 of 29 precincts reporting, Murray County election results are as follows:

U.S. Senator (6-year term)

Jim Newberger (REP): 2,070

Amy Klobuchar (DFL): 1,925

Dennis Schuller (LMN): 114

Paula M Overby (MGP): 22

U.S. Senator (2-year term)

Karin Housley (REP): 2,293

Tina Smith (DFL): 1,595

Sarah Wellington (LMN): 153

Jerry Trooien (UNA): 52

U.S. Rep. District 7

Dave Hughes (REP): 2,170

Collin C. Peterson (DFL): 1,930

State Rep. District 22A

Joe Schomacker (REP): 2,445

Maxwell Kaufman (DFL): 1,659

Governor and Lt. Governor

Jeff Johnson and Donna Bergstrom (REP): 2,323

Tim Walz and Peggy Flanagan (DFL): 1,676

Chris Wright and Judith Schwartzba (GLC): 91

Josh Welter and Mary O'Connor (LBW): 32

Secretary of State

John Howe (REP): 2,358

Steve Simon (DFL): 1,523

William Denney (IND): 156

State Auditor

Pam Myhra (REP): 2,337

Julie Blaha (DFL): 1,445

Michael Ford (LMN): 178

Chris Dock (LIB): 67

Attorney General

Doug Wardlow (REP): 2,402

Keith Ellison (DFL): 1,447

Noah M. Johnson (GLC): 181

Murray County Auditor/Treasurer

Heidi E. Winter: 3,891

Murray County Recorder

Evelyn C. Larson: 3,758

Murray County Sheriff

Paul Kenney: 1,864

Steve Telkamp: 2285

Murray County Attorney

Travis J. Smith: 3,559

Murray County Commissioner District 3

Dennis Welgraven: 502

Sarah Rylaarsdam: 218

Murray County Commissioner District 4

Jim Kluis: 591

Glenn (Corky) Kluis: 320

Soil and Water Supervisor District 1

Paul Posthuma: 3,760

Soil and Water Supervisor District 2

Gary Brinks: 3,761

Avoca Mayor

Arl Weinrebe: 49

Avoca City Council (Elect 2)

Philip Olson: 49

John Larsen: 43

Justine Wettschreck: 13

Chandler Mayor

Write-ins: 60

Chandler City Council (Elect 2)

LeRoy Buys: 78

Robert Van Der Linden: 78

Currie Mayor

Jeb Malone: 74

Currie City Council (Elect 2)

William A. Olivier Jr.: 51

Patrick Sweetman: 63

Darrell A. Gleason: 46

Currie City Council Special Election

Robin Hacker: 28

Kala Larson: 62

Dovray Mayor

Herb Hansen: 38

Dovray City Council (Elect 2)

Tanlee Noomen: 27

JoAnn Shaw: 26

Angela M. Cohrs: 11

Keith Weinzetl: 18

Fulda Mayor

Chad Ouellette: 440

Jeremy P. Winters: 142

Fulda City Council (Elect 2)

Ann Witzel: 313

James G. Elsing: 311

Randy Dierks: 155

Jim Brown: 122

Mitchell Winter: 74

Cheryl Thiner: 71

Tim Roberts: 51

Dennis (Pappy) Paplow: 27

Chuck Lursen: 20

Catherine B. Winters: 14

Hadley Mayor

Richard Like: 32

Hadley City Council (Elect 2)

Bonnie Petersen: 32

Dale Pavlis: 28

Holly Township Supervisor Seat B

Ronald Kassel: 40

Holly Township Treasurer

Gary Kassel: 40

Iona Mayor

Peter L Ford: 46

Iona City Council (Elect 2)

Arlan Veld: 63

Write-ins: 34

Lake Wilson Mayor

Donald Nielsen: 101

Lake Wilson City Council (Elect 2)

Justin Berreau: 110

Michael Chapman: 114

Mason Township Supervisor Seat A

George M. Andert: 159

Mason Township Clerk

Helen E. Brinks: 168

Slayton Mayor

Miron Carney: 517

Brad Pagel: 390

Slayton City Council (Elect 2)

Mark Boerboom: 783

Katherine A. Harmsen: 707

ISD 2169 (Murray County Central) School Board (Elect 3)

Madeline Robinson: 1,644

Tony Clarke: 1,703

Daniel Woldt: 1,918

ISD 2689 (Pipestone Area) School Board (Elect 3)

Mary Lapthorn: 0

John L. Sullivan: 0

Amy Nelson: 2

Brad Carson: 0

Michelle Niehus: 2

Kelli Byrnes: 0

Jeff Baatz: 2

ISD 2898 (Westbrook-Walnut Grove) School Board (Elect 3)

Maydra A. Maas: 84

Nicole Brown: 110

Maury Kuehl: 150

Jason Algyer: 66

Greg Madson: 98

ISD 505 (Fulda) School Board (Elect 4)

Doug Clarke: 467

Lucas P. Isder: 615

Brittany Perish: 559

Adam Hart: 471

Jason Appel: 650

Philip Kramer: 211

ISD 581 (Edgerton) School Board (Elect 3)

Brent DuHoux: 15

Ivan Vande Griend: 43

Loren Gunnink: 42

Lon Anker: 40

ISD 581 (Edgerton) Question 1

YES: 45

NO: 9

ISD 2904 (Tracy Area) School Board (Elect 3)

Jody Bauer: 392

Sheila Siebenahler-Holland: 468

Rodney Benson: 381

Chief Justice - Supreme Court

Lorie Skjerven Gildea: 3,334

Assoc. Just. 2 - Supreme Court

Michelle MacDonald: 1,652

Margaret Chutich: 1,771

Assoc. Just. 1 - Supreme Court

Barry Anderson: 3,286

Assoc. Just. 5 - Supreme Court

Anne McKeig: 3,226

Judge 2 - Court of Appeals

Anthony L. Brown: 1,391

Lucinda Ellen Jesson: 2,049

Judge 4 - Court of Appeals

Tracy Smith: 3,259

Judge 6 - Court of Appeals

Renee L. Worke: 3,251

Judge 7 - Court of Appeals

Jill Flaskamp Halbrooks: 3,242

Judge 12 - Court of Appeals

Diane Bratvold: 3,242

Judge 14 - Court of Appeals

James B. Florey: 3,238

Judge 7 5th District Court

Mark E. Betters: 3,235

Judge 14 5th District Court

Krista J. Jass: 3,225

Judge 17 5th District Court

Michael Trushenski: 3,222